2. díl: Pěstování chilli papriček. Vypěstovat je zvládnete i doma

Pokud patříte k milovníkům ostrých pokrmů, můžete si zkusit vypěstovat vlastní chilli papričky. Zkombinovat můžete několik odrůd v různé škále ostrosti a vybrat si tu, která je vám a vašim chuťovým pohárkům nejblíže. Nezapomeňte ale, že jednotlivé odrůdy chilli papriček potřebují odlišné podmínky k úspěšnému pěstování.

 

chilli papričky v květináči na parapetu
Libí se vám chilli papričky pěstované na parapetu?

 

Paprika setá versus paprika čínská

  • Paprika setá (Capsicum annuum) zahrnuje papriky od sladkých velkoplodých kapií až po malé pálivé feferonky. V oblastech, kde se nevyskytují zimní mrazy a kde dlouhodobě panuje teplo a sucho, dokáže růst několik let a vytváří kompaktní keře o výšce kolem 60 cm. V našem podnebí vám pravděpodobně vydrží jen rok. Na vypěstování není moc náročná a poradí si s ní i začátečníci.
  • Zato paprika čínská (Capsicum chinense) již potřebuje upravené podmínky, a to především v době klíčení, kdy se teplota musí konstantně udržovat mezi 24 – 32 °C. Ideální je malý pařník, který můžete umístit na dřevěné prkénko na radiátor.

Pěstování chilli ze semen

 

tři květináče a v nich jsou zasazené červené a zelené chilli papričky
Chilli papričky pěstované v květináčích

Základem úspěšného pěstování chilli v květináči jsou semínka. Vybírejte jen ta životaschopná, která jsou maximálně 3 roky stará, neporušená, beze skvrn či náznaku plísně. S každým dalším rokem již klíčivost klesá. Kvalitní semínka seženete u ověřených pěstitelů či na specializovaných internetových e-shopech.

Doba klíčivosti se u jednotlivých odrůd liší. Zpravidla se ale pohybuje od jednoho až po šest týdnů. Tuto dobu musíte vzít v potaz, abyste vystihli období výsadby rostlin do venkovního prostředí. Optimální zralosti plody dosahují většinou v rozmezí 6 až 9 měsíců.

 

obrázky různých druhů chilli semínek v eshopu
Pěstování Chilli – výběr semínek

Předpěstování

Zkušení pěstitelé vysazují naklíčená semena do přírodní minerální vlny rockwool. Speciální pevné pěstební kostky zaručují při častém zalévání vzdušnost kořenového systému. Jejich nespornou výhodou je recyklovatelnost a opakované použití po důkladném vyčištění. Další šetrnou variantou jsou rašelinové kostky Jiffy, které se po přesazení do větších nádob samy rozpadnou a nebrání tak dalšímu růstu kořínků. Samozřejmě můžete použít i kvalitní substrát, ovšem při přesazování můžete rostlinu či kořínky snadno poškodit.

 

truhlík plný sazenic chilli papriček
Pěstujte sazenice chilli v truhlíku

Jakmile se na rostlince ukážou děložní lístky, nastává hra o světlo. Při nedostatečném osvětlení se rostliny rychle vytahují do délky a jsou tak mnohem náchylnější ke zlomení. Použít proto můžete speciální žárovku, která jim zajistí dostatek světla.

 

Přesun do venkovních podmínek

Chilli papričkám se bude nejlépe dařit v zásadité hlinitopísčité provzdušnělé půdě. Dalším faktorem, který ovlivňuje jejich růst, je intenzita slunečního záření. Vybírejte proto místo, které není zpočátku ničím zastíněné. Vhodné je například pěstování chilli papriček na balkoně. V letním období se ale může stát, že naopak budete muset rostliny přistínit, aby je přímé slunce nepoškodilo. Teploty nad 35 °C jim totiž nedělají dobře a zastavují látkovou výměnu v listech.

Pamatujte, že papričky mnohem lépe snášejí sucho než trvalejší přemokření. Ideální je v době růstu udržovat mírně vlhkou půdu a v době dozrávání zálivku ubrat. Zvýšíte tím ostrost plodů a zabráníte i jejich nežádoucímu praskání. Dále dbejte na příjemnou teplotu zálivky, abyste rostlinám zbytečně nepůsobili teplotní šok, který významně omezuje schopnost kořenů přijímat vodu.

 

obrázky různých druhů chilli sazenic v eshopu
Pěstování Chilli – výběr sazenic

Navzdory náročnějším začátkům není pěstování feferonek nijak složité. Pokud jim věnujete láskyplnou péči, dozajista se budete na konci léta těšit z vlastní úrody ostrého chilli.

 

Čtěte další díly série článků o domácím pěstování chilli papriček:

1. díl: Chilli papričky a zdraví. Proč bychom je měli jíst? >

3. díl: Skladování chilli papriček. Jak je sušit a zpracovat? >

 

Milujete chuť chilli? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

Malování na obličej: Jak vyrobit či vybrat barvy na obličej pro děti 25. 5. 2021
Nechte se uchvátit léčivými účinky heřmánku. Vyrobte si z něho mast nebo tinkturu 9. 5. 2021
3x bylinkové DIY: Pestré využití a vertikální pěstování bylinek 18. 4. 2021
Zažijte návrat do dětských let díky malování akvarelem 15. 4. 2021
Jak uchovat a zpracovat bylinky po vypěstování? Prozradíme vám, jak zachovat jejich chuť 29. 3. 2021