Akordy na kytaru pro začátečníky

 

Než se naučíme na kytaru hrát jako Brian May nebo Jimi Hendrix, tak to nějaký pátek potrvá. Začátky, jak se říká, jsou vždy nejtěžší, a proto začneme pomaličku. Řekneme si, co je to akord, a začneme třemi základními akordy (D, C, G).

Na co bychom si měli dávat při hraní akordů pozor? Které struny by se nám neměly připlést do cesty při hraní určitých akordů? A kde začít? Na tyto otázky si odpovíme v tomto článku.

A pokud už znáte tyto základní akordy a chtěli byste se naučit složitější rytmy, tak i pro vás máme na konci článku řešení.

 

Co je to akord?

fotografie mužských rukou jak hrají na kytaru a stiskem strun vytváří akord
Co je to akord a z čeho se skládá?
  • Akord je souzvuk tří nebo více tónů. Abychom byli přesní, tak se jedná o různé, současně znějící tóny. U kytary to vypadá konkrétně tak, že stiskneme 3 nebo více strun.
  • Unikátní jméno akordu je odvozeno od tónů, z kterých se skládá, a od jejich vzdálenosti od sebe. U nás v Evropě jsou nejčastějšími a nejpoužívanějšími akordy ty založené na tzv. terciovém systému.

 

3 základní akordy

My si dnes představíme 3 základní akordy, s kterými se budeme často potkávat. Jsou to, dá se říci, jednodušší akordy, které se velmi často v písničkách opakují. Mluvíme o akordech D, C, G, nebo také D dur, C dur a G dur.

  • Akord C dur – C
fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Akord C nebo také C-dur

Akord je složen z tónů: C, E, G. Jedná se o snadný akord, u kterého nemusíte použít malíček. V začátcích si dávejte pozor, abyste si jinými prsty netlumili tu nejtenčí strunu (éčko).

 

Čtěte také: Jak se naučit hrát na kytaru – rady pro začátečníky

 

  • D dur – D
fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Kytarový akord D dur

Akord je složen z tónů D, Fis, A. Díky přirozenému prstokladu se nám hraje lépe a jednodušeji. Můžeme ho hrát i přes pět strun, ale pozor, aby v akordu nezazněla nejtlustší struna (E).

  • G dur – G
fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Kytarový akord G dur

Akord G dur je složen z tónů G, H, D. Tento akord se může zdát ze začátku složitější, především v základní pozici, která vypadá takto.

 

Čtěte také: Jak vybrat kytaru pro začátečníky

 

Zde nepoužíváme ukazováček, a proto je tento akord složitější, především ze začátku. Vštípíme-li si ho, usnadníme si tak později přechod na další akordy.

U začátečníků je velmi oblíbené pro svou jednoduchost tzv. „cigánské Géčko“. Hraje se pouze dvěma prsty.

fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Kytarový akord G dur

 

13 kytarových rytmů, které si zamilujete

Fotografie kytaristky sedící a hrající na kytaru
Online videokurz 13 kytarových rytmů, které si zamilujete

 

V případě, že první tři akordy už máme v malíčku, můžeme se pustit do učení dalších, složitějších kytarových akordů. V kurzu „13 kytarových rytmů, které si zamilujete“ najdeme od všeho trochu.

Kurz nabízí nejen výuku kytarových akordů, ale i další rozšíření. Chcete hrát pop, nebo spíše rock? Najdete zde oba dva styly a dalších 11, které každou kytaru naladí na tu správnou notu.

Zdarma se zapojit do videokurzu 13 kytarových rytmů >>

 

 

Malování na obličej: Jak vyrobit či vybrat barvy na obličej pro děti 25. 5. 2021
Zažijte návrat do dětských let díky malování akvarelem 15. 4. 2021
Furoshiki – vyzkoušejte balení dárků do látek 16. 3. 2021
Jak na pěstování bylinek v bytě i na zahrádce? Poradíme vám! 10. 3. 2021
9 her pro děti na zahradu nebo do přírody, které je budou zaručeně bavit 3. 3. 2021