Velikonoce už jsou téměř za dveřmi, a proto dnes pro vás máme poslední nádhernou paličkovanou velikonoční inspiraci. Paličkování – návod na velikonoční vajíčko od Lucie Lodňanové, která se paličkování věnuje již od 10ti let. Od základní školy navštěvovala kroužek paličkování a její výrobky najdete na jejím FB ZDE. Lucka se dále věnuje i šití patchworkových dek a háčkovaní, které jak sama říká, si může vzít všude sebou a uleví rukám.
Návod, který pro nás Lucka zpracovala, je určen i pro začátečníky v paličkování. Předpokladem pro vyrobení tohoto paličkovaného velikonočního vajíčka je základní znalost technik paličkování. My budeme dnes používat techniku plátýnka, řetízku a pikotek.
Paličkování – návod na velikonoční vajíčko
Připravíme si:
- 3 páry paliček
- Tenkou přízi ve zvolené barvě (já jsem použila barevnou přízi zn. Kordonet)
- Špendlíky
- Válec/herduli
- Podvinek
- Igelitový sáček (pevnější)
- Malý háček
- Malé nůžky
- Tužidlo (já používám lak na vlasy, jsem spokojená, krajka drží v příjemném natužení, nitě nejsou slepené. Jen si dejte pozor u bílých krajek, raději vyzkoušejte, zda vám nebarví do smetanova)
Postup:
- Navineme si 3 páry paliček, 2 páry budou svislé, nepotřebují moc příze, 1 pár bude vodivý, na něj potřebujeme příze trochu více

- Pod podvinek dáme čtvrtku papíru, abychom jej měli pevnější, nahoru dáme igelitový sáček, aby se nám krajka při tužení nepřilepila k papíru
- Určíme si začátek a následný konec paličkování. Vybereme si místo na kterém bude nejméně vidět napojení přízí. Zvolila jsem proto spodní část vajíčka.
- Na dva špendlíky si pověsíme svislé páry, na další špendlík vodivý. Začneme tak, aby u ukončení pěkně navazovala poslední řada vodivého páru.

Čtěte také: Paličkování – základy, potřeby, podvinky
- Můžeme začít paličkovat plátýnkem (křížit, kroutit, křížit)

- Krajku často a pravidelně utahujeme, zejména vodivý pár po každé řadě

- Dáváme také pozor, aby nám špendlíky směřovaly od krajky a měli jsme tak krajku a její okraje hezky pravidelné a vypnuté

- Paličkujeme celé vajíčko po obvodu dokola, na konci spojíme háčkem do počátku svislých i vodivého páru. Tenký háček vpíchneme do očka začátku krajky, nabereme jednu niť z daného páru, do vzniklého očka vložíme druhou paličku a uzlík utáhneme. Zkontrolujeme a ukončíme dvojitým uzlíkem.

Čtěte také: Herdule na paličkování
- Nepotřebné páry ustřihneme. Nechávám trošku delší konec, na krátko stříhám až po natužení


- Nyní budeme paličkovat vnitřní část vajíčka. Začneme odspodu, kde háčkem připevníme 2 páry paliček. Já jsem využila toho, že mi jeden krajní pár z vnější části vajíčka končil v místě, kde začínají větvičky, tak jsem přidala už jen jeden pár. Paličkujeme řetízek (kroutit, křížit) s pikotkami. Pro tvarování větviček nepícháme špendlíky do řetízku, ale pomáháme si jimi vně řetízku.


- Na konci každé větvičky opět přiháčkujeme, zauzlíme a ustřihneme.
- Každou další větvičku začínáme opět ve spodní části vajíčka.
- Když máme vajíčko hotové, natužíme. Já si při schnutí pomáhám fénem, aby mi zbytečně nerezavěly špendlíky.

Čtěte také: Typy krajek, techniky a historie paličkování
Krajku opatrně sundáme z válce, malými nůžkami zastřihneme všechny přebytečné konce nití, dle potřeby můžeme lehce přežehlit.
- A velikonoční paličkované vajíčko je hotové! Teď už ho stačí jen pověsit na větvičku, ozdobit velikonoční pozdrav nebo někomu udělat radost.

Lucce moc děkujeme za pracný návod na paličkované velikonoční vajíčko. Líbí se vám? Podívejte se i na další Lucčiny výrobky, které najedete na jejím blogu nebo zde a rozhodně ji nezapomeňte sledovat na jejím FB a dát lajk, pokud se vám návod líbí, jako poděkování.
My Lucce přejeme, ať se jí daří, jak v paličkování, háčkování tak i dalších aktivitách a děkujeme! Návod je perfektní!