Technika krosienkování známá také jako pletení na rámu či sprang, je technika založena na křížení osnovních nití, které jsou napnuté na rámu. Pokud se chcete o této technice dozvědět více, pak se pohodlně usaďte a přečtěte si o technice krosienkování – rozhovor se Sylvou Antony Čekalovou, která se této technice věnuje již více než 9 let. Dozvíte se, co všechno budete potřebovat pro tuto techniku, tipy na co si dát při krosienkování pozor, jaký materiál je vhodný pro začátečníky a určitě se bude hodit návod na výrobu krosienkovaného pytlíčku pro začátečníky.
Krosienkování – rozhovor se Sylvou Antony Čekalovou

1) Vaší profesí je restaurování kachlových kamen, ale dnes se budeme bavit o technice krosienkování, známé též jako pletení na rámu. Kdo vás k této technice přivedl, co vás na ní nejvíce zaujalo a jak dlouho se jí věnujete?
„Myslím, že největší zásluhu na tom, že se kromě práce s hlínou věnuji také textilním technikám, má moje pra-prateta, která mne jako malou holčičku naučila plést a háčkovat, a tím mne k tvoření z nitek přivedla.“
Krosienky si mne našly asi před devíti lety. Možná budete znát knihu „Šikovné ruce aneb malá škola textilních technik“, která u nás vyšla v osmdesátých letech. Tahle knížka, ve které jsou návody na mnoho tradičních textilních technik, mne provázela od dětství, kdy jsem si podle ní různé techniky zkoušela. Pak jsem se k ní vrátila po letech a narazila na pletení na rámu – krosienky.

První osnovu jsem si natáhla bez rámu, jen mezi nohy židle, a po pár pokusech a omylech jsem podle návodu v knížce zvládla základní pletení prostiny a plátna. Tahle technika si mne okamžitě přitáhla a už mne nepustila. Naprosto mne fascinovalo, jak je jednoduchá a hlavně, jak rychle jde práce od ruky, protože pletete jen v horní části rámu a ve spodní části vám úplet zrcadlově přibývá sám. Uděláte jen půlku práce a je hotovo. To jsem u jiné techniky nezažila.“
Čtěte také: Drhání (makramé) bude vaší vášní
2) Jaké byly Vaše začátky a co jste vnímala jako nejtěžší?
„První pokusy byly samozřejmě nevzhledné, spíše šmodrchy než pletenina. To bylo hlavně proto, že návod v knížce, byť s obrázky, byl přece jen dost stručný a neznala jsem nikoho, kdo by mi techniku ukázal a vysvětlil, což by bylo mnohem jednodušší. Ale jakmile jsem pronikla do základů, další krosienkovací techniky šly už rychle.

Nejtěžší pro mne bylo, jako je pro většinu lidí, co s krosienkami začínají, uplést správně okraje. V začátcích a koncích jsem dělala chyby asi rok, než jsem vypozorovala princip, podle kterého se na nich mají nitky křížit. Myslím ale, že kdyby mi tehdy někdo pletení okrajů ukázal, netrvalo by to tak dlouho.“
3) Jaké pomůcky bych si měla sehnat, než začnu s krosienkováním?
„Na krosienkách je báječné, že na ně vlastně nepotřebujete nic speciálního. V úplně minimalistické variantě byste si vystačila jen s klubkem příze, prsty a místem kde se dají napnout dvě vodící nitky. Krosienkám se sice říká pletení na rámu, ale místo rámu můžete napnout vodící šňůry pro osnovu třeba mezi nohy od stolu, na štafle, mezi dva stromy nebo mezi dvě šatní ramínka. Když ale člověk chce, aby se mu krosienkovalo pohodlně, přece jen je lepší použít rám.“

Pro první pokusy bohatě stačí třeba větší dřevěný rámeček na obraz. Úplně jednoduchý rám si snadno vyrobíte z čerstvého ohnutého prutu. Návod na něj, stejně jako na celý postup pletení, najdete zde: „Vyrobte si krosienkovaný pytlíček aneb jak začít s krosienkami“
Další co budeme potřebovat je silnější provázek, nejlépe bavlněný, který nám poslouží jako dvě vodící šňůry, mezi které budeme napínat osnovu. Pro první pokusy s krosienkami je také dobré mít několik jistících tyček, které vkládáme do pleteniny po každé řadě, a pokud uděláme chybu, jednoduše jejich vyjmutím řadu rozpleteme a můžeme se tak vrátit o krok zpět. (Jako jistící tyčky můžete použít například pletací jehlice nebo třeba vařečky. Časem, až si s pletením budeme jistí, nejsou už tyto tyčky potřeba a postačí jen dvě jistící šňůry, kterými zajišťujeme úplet proti rozpletení v průběhu práce.
4) Je něco, na co by si začátečník měl dát pozor, ať už při výběru materiálu, pomůcek nebo samotné výrobě?
„Pro začátek je určitě dobré vybrat si silnější přízi, která dobře klouže a necuchá se. Já ráda pracuji s přírodními materiály. Dobrá je bavlna, na začátek lepší nežli vlna protože je pevnější a nepruží tolik. Lepší jsou také světlé barvy, u kterých jsou jednotlivé nitky snadno vidět. Pro první pokusy se určitě vyhněte tmavě hnědé nebo černé barvě. Začnete s něčím malým, stačí i vytvořit pásek nebo pytlíček třeba jen z 20 párů osnovních nití.

Důležité je pochopit princip pletení. Jakmile proniknete do základu, snadno si ukrosienkujete i svetr. A co je nejdůležitější? Dělejte chyby! Klidně je nechte být a pokračujte dál a zase dělejte chyby. Časem se vaše oči naučí vidět princip, podle kterého se nitky kříží, a pak budete umět všechny chyby snadno opravit. Na začátku si s nimi ale nedělejte těžkou hlavu. Krosienkám nedokonalosti v úpletu sluší.“
Čtěte také: Není nad vlastnoručně vyrobený originální svetřík z kvalitní příze, říká Šárka Srpová
5) Pořádáte i kurzy krosienkování ? Jak kurzy probíhají a kde? Plánujete teď na léto nějaké?
„Kurzy probíhají v mé dílně v Praze Modřanech. Většinou jsou víkendové, někdy jednodenní.

Počet účastníků je omezen obvykle na 6 aktivně krosienkujících, abych měla čas se všem dostatečně věnovat. Začínáme obvykle s výrobou malého praktického pytlíčku, na kterém si ti kdo s krosienkami začínají, vyzkouší vše od napínání osnovy až po dokončovací práce.
Kurzy dělám společné pro všechny úrovně pokročilosti, takže se většinou spolu se začátečníky sejdou i ti, kdo už základy zvládají a chtějí se naučit některou z pokročilých technik, způsobů tvarování nebo si chtějí zhotovit něco konkrétního.

Měli jsme třeba kurz tematicky zaměřený na krosienkované čepice, rukavice, krosienky do vlasů nebo na velikonoční kraslice. Krosienky ale nabízí tak širokou škálu možností, technik, vzorů a jejich kombinací, a každého přitahuje něco jiného, takže na kurzu vycházím vstříc individuálním přáním každého z účastníků.
Letošní jaro a léto mám ve znamení výstav, takže v létě nebo z kraje podzimu proběhne kurz jako součást právě připravované výstavy a další kurzy u mne budou nejspíš až na podzim nebo v zimě. Aktuální termíny budou vždy v předstihu na stránkách.“
6) Jaká je vaše nejhezčí vzpomínka z kurzu?
Je těžké vybrat jednu nejhezčí vzpomínku. Každý kurz je jedinečný podle toho, kdo se na něm sejde. Tím vzniká neopakovatelná atmosféra, vždycky tvořivá a inspirativní. Každý z účastníků do ní vnáší své nápady, představy a kolikrát mne třeba překvapí volba kombinace barev, kterou bych já nikdy nevybrala a pak se nestačím divit, jak krásné věci z ní vychází.
Nejhezčí pro mne je, když mají holky (věkem neomezeno:)) na kurzu radost z toho, co vytvořily a když se třeba vrací opakovaně nebo pošlou fotku co si ukrosienkovaly doma. Říkám „holky“, protože ženy chodí především, ale na kurzech jsou samozřejmě vítání i tvořiví muži.“

7) Jste i po kurzu s účastníky v kontaktu?
Posílám účastníkům pozvánky na další kurzy nebo pořádané akce a s většinou si píšeme aspoň přání k Novému roku. Někdy se vídáme na kurzech opakovaně nebo se potkáváme na jiných akcích, třeba na krajkářských trzích. Se dvěma účastnicemi kurzů, které krosienky také uchvátily jako mne, chystáme teď společnou výstavu.
Čtěte také: Typy krajek, techniky a historie paličkování
8) Kam bychom se mohli na vaše výrobky přijet podívat?
Jak jsem se již zmínila, chystáme výstavu v prostorách státního hradu Šternberk u Olomouce, který i sám o sobě určitě stojí za návštěvu.

Výstava potrvá od 19.6 do 30. 9. 2018 a uvidíte na ní kromě mých krosienkovaných oděvů a doplňků také krásné a velmi praktické krosienkované kabelky a šperky Hany Hurtíkové a oděvy a oděvní doplňky Hany Píchové, která se kromě krosienek věnuje hlavně předení a tkaní a ve své tvorbě používá kombinace všech těchto technik. Kdo má rád smalt, přijde si také na své, protože moje oděvy doprovodí smaltované šperky mého kamaráda Josefa Noska.
Na výstavě se dozvíte také něco o historii krosienek a uvidíte různé typy rámů, které se ke krosienkování používají nebo používaly. Během léta a v září chystáme k výstavě i doprovodné akce, jako jsou komentované prohlídky s možností zkusit si krosienky, víkendový kurz pletení na rámu nebo povídání o krosienkách pro školy.
Aktuální informace o připravovaných akcích bude možné najít na stránkách hradu Šternberk i na webu www.krosienky-sprang.cz.

8) Je něco, co byste ráda zmínila na závěr?
“ Dnes má sice už málokdo čas sednout si večer ke stojícímu rámu a přebírat se v nitkách, ale krosienky se dají krásně dělat i na malém přenosném rámu a můžete tak využít čas při cestování nebo čekání na autobus. Krosienky nabízí pro současnou tvorbu obrovské možnosti využití, a pro toho, kdo rád tvoří s nitkami, má tahle technika nachystáno spoustu radosti a překvapení. Myslím, že s krosienkami má člověk co objevovat celý život.“
Je úžasné, že lidé na tuhle techniku přišli nezávisle na sobě a používali ji téměř po celém světě už před třemi a půl tisíci lety. Přestože má za sebou tak dlouhou historii, a prošla vlnami zapomnění a znovuobjevování patří určitě do současné doby.“

Moc děkujeme za rozhovor a tip na výlet spojený s výstavou krosienek. My se určitě přijedeme podívat. Přejeme, ať se vám nadále daří a krosienky vám dělají radost.
Další rozhovory s dalšími kreativními lidmi najdete ZDE.