Vitráže technikou Tiffany pro začátečníky

 

Jedinečná výtvarná technika Tiffany, při níž se pracuje se sklem a měděnou fólií, umožňuje vytvořit různorodé dekorace do bytu, krásné šperky a efektní lustry. Pestrost a rozmanitost výrobků láká čím dál tím více kreativních nadšenců, kteří se s chutí pouští do studia této techniky. Výtvarnou techniku Tiffany se může naučit každý. Chce to jen vědět, kde a jak začít!

 

V čem jsou vitráže technikou Tiffany unikátní?

Tato technika převzala svůj název po Louisi Tiffanym, kterého na přelomu 19. a 20. století učarovaly evropské okenní vitráže natolik, že se rozhodl založit vlastní podnik zabývající se ručně broušeným sklem. Aniž by se o to zpočátku snažil, vyvinul světově známou dekorativní techniku, jejíž postup dovedl k dokonalosti. Jeho hlavní počin tkví v tom, že dokázal přenést téměř zapomenutou řemeslnou tradici kostelních vitráží do srozumitelné a zjednodušené podoby, kterou aplikoval i na každodenně používané věci. Tím krásu této techniky zpřístupnil všem lidem.

 

lektorka online video kurzu drží v dlaních andílka vytvořeného technikou Tiffany vitráže
Andílek vytvořený technikou Tiffany vitráže

 

Vitráž Tiffany se od té klasické liší způsobem slepování jednotlivých skel. Klasická vitráž se totiž využívá olověných pásků, kdežto při výrobě vitráže technikou Tiffany se používají speciální měděné fólie v různých šířkách a barvách, které jsou z jedné strany opatřeny lepidlem.

 

Co budete na techniku Tiffany potřebovat?

  • Sklíčka – použít můžete sklo hladké i strukturované, čiré nebo barevné. Opálová skla, která jsou zcela neprůhledná se nejvíce hodí pro výrobu stínítka na lampu, naopak průhlednosti transparentních skel se využívá u obrazů k dodání hloubky.
  • Zrcadlo – zrcadlo dokáže vitráž Tiffany vkusně oživit. Pro tvoření ale není nutností.
  • Měděné Tiffany pásky – touto páskou se oblepují jednotlivá sklíčka a dále se k sobě spojují cínem. Výběrem šířky a barvy pásky lze výsledné vitráži předurčit pevnost a vzhled.
  • Tříbodové a lámací kleště – mozaikové kleště slouží ke snadné manipulaci se sklem a jeho lámání.
  • Elektrická bruska – bez ní byste toho příliš nesvedli. Bruska slouží k obroušení sklíček do požadovaného tvaru a zjemnění hran.
  • Cínová pájka a pájecí kapalina – pomocí pájky se sklíčka spojují k sobě či k zrcátku. Pájecí kapalina slouží k úpravě nepovedených pocínovaných spojů.
  • Řezák na sklo – nejlepší je samomazný řezák s kovovou kuličkou, který je vhodný k řezání velkých i drobných skel.
  • Hladítko – hladítko vám může skvěle posloužit, když budete potřebovat přitlačit nebo hladit Tiffany pásku ke sklíčku.
  • Dále se vám může hodit: patina, antioxidant, pravítko, metr, špendlíky, ochranné brýle, rukavice, lihový fix a štětec.

Více o pomůckách pro techniku Tiffany vitráží najdete v tomto online kurzu:

lektorka na videu ukazuje pomůcky potřebné pro tvorbu výrobků technikou tiffany vitráže
Vitráže technikou Tiffany – pomůcky – vstupte zdarma do online video kurzu

 

Na co si dát při tvoření vitráže pozor?

Nejdříve si pečlivě rozmyslete, jaký tvar chcete vytvořit, protože od toho se pak bude odvíjet celá vaše práce. Také díky tomu předejdete nepříjemnému zjištění během tvoření, kdy zjistíte, že vám kousek sklíčka nepasuje do vitráže.

Dalším naším tipem je nejdříve začít odřezávat větší kusy a pak až ty malé. Dále si dejte pozor při pájení, kdy by měl být cínový šev stejně vysoký jako široký.

Tipů, na co si dát při tvorbě Tiffany vitráže, je spoustu. Pokud vás technika zaujala, ale sami si na ni netroufáte, anebo chcete znát další triky, je nejlepší se zdarma zapojit do specializovaného výtvarného Tiffany online kurzu, kde si pod vedením zkušeného lektora vše vyzkoušíte v teple domova.

 

lektorka na videu řeže zrcadlo - vitráže technikou tiffany
Návod, jak řezat sklo – vstupte zdarma do online video kurzu Tiffany vitráže

 

Líbí se vám technika Tiffany vitráže? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

Malování na obličej: Jak vyrobit či vybrat barvy na obličej pro děti 25. 5. 2021
Zažijte návrat do dětských let díky malování akvarelem 15. 4. 2021
Furoshiki – vyzkoušejte balení dárků do látek 16. 3. 2021
9 nápadů, jak děti doma zabavit, aby nezlobily 22. 2. 2021
Jak a čím malovat na kameny? Nechte si poradit! 23. 1. 2021